Przejdź do głównej zawartości

Żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie



Żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami, to choroba, która staje się przyczyną wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Na szczęście zapobieganie jej rozwojowi nie jest bardzo skomplikowane, a leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty.
Błąd, który jest najczęściej popełniany przez osoby cierpiące z powodu hemoroidów, to próby samodzielnego usunięcia problemu, głównie przy pomocy różnego rodzaju domowych sposobów. Tymczasem skuteczne leczenie hemoroidów zawsze powinno być poprzedzone wizytą u lekarza, który wybierze najbardziej skuteczne leki i metody działania w zależności do stopnia zaawansowania choroby. Niestety dla wielu osób jest to bardzo wstydliwy problem, a badania budzą spore obawy.

Przyczyny żylaków odbytu

Przyczyny rozwoju hemoroidów to oczywiście głównie niezdrowy tryb życia, siedząca praca oraz częste zaparcia. Uniknięcie tego przykrego problemu jest stosunkowo proste – wystarczy dbać o to, żeby w diecie znajdowała się wystarczająca ilość błonnika oraz pić wystarczające ilości wody. Od czasu do czasu warto wstać od komputera lub sprzed telewizora i wybrać się na spacer. Oczywiście nawet taka profilaktyka nie zagwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed rozwojem choroby. Mimo wszytko mogą pojawić się np. hemoroidy w ciąży i po porodzie, zazwyczaj jednak nie są one bardzo poważnym problemem.

Objawy żylaków odbytu

Istnieje wiele objawów, które wskazują na pojawienie się żylaków odbytu. Pierwsze niepokojące dolegliwości to swędzenie w okolicy odbytu. Taki problem może dosyć łatwo zlekceważyć, jednak niestety swędzenie samo nie zniknie. Kolejne objawy hemoroidów to także między innymi uczucie niepełnego wypróżnienia oraz krwawienie z odbytu. Na tym etapie rozwoju choroby nie powinno być już żadnych wątpliwości co do konieczności wizyty u lekarza. Warto także pamiętać, że wymienione symptomy mogą wskazywać także na inne choroby, np. na rozwój raka jelita grubego. Bez odpowiedniego leczenia niestety dochodzi do dalszego rozwoju hemoroidów. Na zewnątrz odbytu pojawia się guzek. Nasilają się także dolegliwości związane z rozwojem stanu zapalnego, a swędzenie zamienia się w ból.

Leczenie żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów zalecone przez lekarza będzie praktycznie zawsze obejmowało zastosowanie odpowiednich leków. Są to różnego rodzaju maści, czopki a także preparaty do nasiadówek. Pomogą one pozbyć się najbardziej dokuczliwych objawów. Konieczne jest także usunięcie bezpośredniej przyczyny choroby, czyli nadmiernie rozciągniętych guzków krwawniczych znajdujących się w odbycie. Na szczęście zabiegi stosowane w tym celu nie są ani bardzo skomplikowane, ani bolesne. Hemoroidy znajdują się w części odbytu, która jest odporna na ból, a nieprzyjemne objawy tej choroby wynikają z faktu, że stan zapalny rozprzestrzenia się na bardziej wrażliwe tkanki. Dlatego zabiegi usuwania hemoroidów nie powinny powodować żadnych dodatkowych nieprzyjemnych symptomów.
Oczywiście osoby, u których wystąpił ten problem, muszą wprowadzić zmiany w swoim stylu życia. Na pewno przyniosą one pewną ulgę i zmniejszą objawy. Jednocześnie spowolnią rozwój choroby i będą zapobiegać jej nawrotom. Konieczne są przede wszystkim zmiany w diecie, które mają na celu głównie zapobieganie zaparciom. Pomocne może okazać się także picie większych ilości wody. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę skuteczne leczenie hemoroidów zawsze będzie wymagało wizyty u lekarza i zastosowania naprawdę skutecznych leków i zabiegów. Dzięki temu można pozbyć się tej wstydliwej choroby oraz wszystkich nieprzyjemnych symptomów, które jej towarzyszą.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że
Skuteczna dieta: co jeść żeby schudnąć raz na zawsze? Otyłość w dzisiejszych czasach stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, z którym w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje przerażające statystyki: od 1980 do 2008 roku nastąpiło podwojenie liczby otyłych osób . Dane z 2008 roku wskazywały, iż ponad 1,4 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, natomiast ponad pól miliarda zmaga się z otyłością. Co więcej szacuje się, że co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi i otyłości – co daje tej jednostce chorobowej piąte miejsce na niechlubnej liście głównych przyczyn zgonów. Otyłość i jej liczne konsekwencje Statystyki te powinny dać nam wiele do myślenia – stan zdrowia ludzi na świecie pogarsza się coraz bardziej. Pamiętajmy wszakże, iż nadmiernej masy ciała nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście estetyki – niech każdy sobie wygląda jak chce, lecz niech również ma świadomość  daleko idących konsekwencji

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da