Jaki telefon dla dziecka na wakacje?
Chcesz być w stałym kontakcie ze swoją pociechą, niezależnie od tego czy wychodzi na podwórko czy do kolegi, a już na pewno, gdy wyjeżdża na kolonię? Czy tego chcesz czy nie, jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakup telefonu komórkowego. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania komórki dla dziecka na wakacje, czego się wystrzegać i jak nauczyć dziecko, by korzystało z telefonu rozważnie? O tym wszystkim opowiedzą eksperci w najnowszym materiale.Ze świecą dziś szukać dzieci, które nie wiedzą, jak wygląda telefon komórkowy. Chociaż rodzice i opiekunowie stosują różne metody, by uchronić najmłodszych przed wpływem nowych technologii, np. nie kupując ich wcale lub stawiając na proste i tanie urządzenia (jeśli dziecko zgubi lub zostanie okradzione, strata będzie niewielka), sprzęty elektroniczne, a więc również tablety i laptopy są dziś już wszędzie. Co więcej, byłoby ogromną stratą oddzielać dziecko od tego rodzaju medium, bo właśnie dzięki niemu, może się ono uczyć i poznawać świat, a przede wszystkim – być z Tobą w kontakcie. Jeśli więc czujesz, że Twoja pociecha jest już na tyle odpowiedzialna, by mieć komórkę, lub po prostu będzie jej potrzebna podczas wakacyjnego wyjazdu na kolonię czy obóz, spraw jej telefon. Pamiętaj jednak o kilku ważnych rzeczach…
Specjalne funkcje w telefonach dla dzieci
Nie sztuką jest oddać dziecku swoją starą komórkę. Jeśli jest to wysłużona Nokia, może sprawdzić się jako telefon doraźny, jednak na dłuższą metę, może być nieco kłopotliwa, ze względu na to, że nie posiada ona funkcji, które mają najnowsze telefony stworzone z myślą o dzieciach. Zacznijmy więc od ergonomii. Większość telefonów dla dzieci jest niewielka, posiada specjalne uchwyty lub miejsca na smycz, które uchronią przed zgubieniem telefonu. Coraz większa liczba modeli, wyposażona jest też w funkcje „Antyzłodziej” albo „Zdalna blokada” stworzone właśnie z myślą o najmłodszych. Najważniejszym jednak aspektem telefonów dla dzieci jest pełna kontrola rodzicielska, gwarantująca możliwość zaprogramowania w telefonie dziecka tylko tych numerów, pod które będzie mogło dzwonić i od których odbierać rozmowy przychodzące. To doskonały sposób na ochronę przed nieznajomymi! Kolejną zaletą telefonów dla dzieci jest proste wybieranie numerów (numer alarmowy i numery do rodziców znajdują się pod przyciskami wyboru bezpośredniego). Co więcej, wiele komórek ma także funkcje SOS i „Dotarłem”, które powiadamiają najbliższych o potencjalnym zagrożeniu lub o tym, że dziecko dotarło bezpiecznie do szkoły lub kolegi.
Jaki telefon? Wytrzymały!
Najważniejszą jednak kwestią na wakacyjnych wyjazdach dzieci jest wytrzymałość telefonu, który, szczególnie w przypadku uczniów podstawówki, powinien być solidny i odporny na uszkodzenia. Nie raz Twojemu synowi zdarzył się przecież upadek z wysokości, spontaniczny skok do wody, czy buszowanie w piasku… a na pewno nie w głowie będzie mu wtedy dbanie o telefon. Postaw więc na sprawdzone i klasyczne Nokie, czy inne modele do zadań specjalnych, dostępne w salonach operatora sieci komórkowej Play.
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup telefonu komórkowego dla swojego szkraba, zastanów się, czy rzeczywiście komórka jest maluchowi potrzebna. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, naucz go w pierwszych dniach nie obsługi lecz tego, jakie zagrożenia wiążą się z faktem posiadania telefonu i odpowiedzialności z tym związanej. Kupuj gadżety dla swojego dziecka świadomie!