Przejdź do głównej zawartości
Zgaga to przypadłość, z którą od czasu do czasu zmierzyć się musi praktycznie każdy człowiek. Mówi się, że jest spowodowana nadmiernym łakomstwem. Jest w tym ziarno prawdy, ale zgaga może być również oznaką poważniejszej choroby. W tym tekście dowiesz się, czym dokładnie jest zgaga i jak sobie z nią radzić.

Zgaga - powszechny problem

Według wszelkich badań, zgaga zaraz po zatruciach pokarmowych stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Jej podstawowymi objawami jest uczucie pieczenia w przełyku oraz tzw. kwaśne odbijanie. Można spotkać się również z cofaniem treści żołądkowej do przełyku oraz bólami za mostkiem i w nadbrzuszu. Zazwyczaj zgaga pojawia się po obfitym posiłku. Jest to reakcja żołądka na zbytnie przeciążenie treścią pokarmową. Jeżeli jednak nieprzyjemne palenie dopada Cię po każdym posiłku, niepokoi w nocy lub powoduje kaszel po posiłku, musisz koniecznie zasięgnąć porady lekarza – możesz mieć początki refluksu.

Od czego jest zgaga?

Zgaga zasadniczo jest reakcją organizmu na zjedzenie zbyt dużego posiłku, a co za tym idzie, układ pokarmowy wydziela nadmierną ilość kwasu powstałego w żołądku. Jeżeli chodzi o tę dolegliwość nie ma reguł – pojawia się zarówno po kwaśnym, jak i słodkim pokarmie. Nasilenie zgagi można zauważyć przy spożywaniu dużej ilości pokarmów przetworzonych, które są naszpikowane chemią, sztucznymi barwnikami i konserwantami. Znane są przypadki pojawienia się zgagi po jabłkach, czy kawie. Jak więc widzisz, nie jest łatwo powiedzieć co może być bezpośrednią przyczyną pojawienia się zgagi.

Kiedy zgaga jest zwiastunem refluksu?

Jeżeli czasami masz do czynienia ze zgagą i jest to wynik przejedzenia, nie musisz się raczej niczym martwić. Niedobrze jest wtedy, gdy zgaga staje się normą i występuje po każdym posiłku. Może to znaczyć, że rozwija się u Ciebie refluks, czyli choroba polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawy nasilają się przede wszystkim przy leżeniu lub schylaniu się. W przypadku gdy zauważysz u siebie tego typu objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza i poproś o badania. Szybko wykryty refluks może być skutecznie leczony i nie psuć komfortu Twojego życia.

Jak leczyć zgagę?

Przede wszystkim ważne jest to, by zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zgaga, jak powszechnie wiadomo, towarzyszy osobom, które stosują dietę ciężkostrawna, np. jedzą dużo pieczonych rzeczy. Oprócz tego borykają się z nią również osoby lubiące się porządnie najeść, a czasami nawet przesadzić. Jeżeli więc wyeliminujesz ze swojej diety wszystkie ciężkie posiłki, masz dużą szansę na to, że złagodzisz objawy swojej zgagi. Jeżeli zmiana trybu życia Ci nie pomogła, zainteresuj się lekami bez recepty, które zmniejszają objętość kwasów żołądkowych i zatrzymują je, uniemożliwiając im cofanie się do przełyku. Większość z nich działa podobnie, ale jest jeden, którego działania od lat pomaga Polakom w walce ze zgagą. Wejdź na stronę http://www.rennie.pl/pl/zgaga/ i sprawdź jego skuteczność. Oprócz tego znajdziesz na rynku wiele innych środków, które mają podobno leczyć zgagę. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ wiele z nich może okazać się zwyczajnymi bublami. Zapoznaj się ze składem środka, który chcesz użyć lub w razie wątpliwości skonsultuj jego użycie z lekarzem rodzinnym. Miej też pewność, że nie masz uczulenia na zawarte w lekach składniki.

Pozbądź się zgagi raz na zawsze!

Jak więc widzisz, zgaga może skutecznie uprzykrzyć codzienne życie, a w skrajnych wypadkach zwiastować poważną chorobę. Jak we wszystkim, tak i w walce ze zgagą potrzebny jest zdrowy rozsądek. Zacznij od zmiany trybu życia, a w razie konieczności skorzystaj z dostępnych środków medycznych. No i najważniejsza rzecz – nie objadaj się! Pamiętaj, że sygnał o sytości dociera do mózgu z opóźnieniem, dlatego nie śpiesz się podczas jedzenia i dawaj mózgowi na bieżąco “aktualizować informacje o stanie sytości”.

Co, gdy nie mogę sobie poradzić?

Nie zwlekaj i udaj się lekarza. Nieleczona zgaga może skutecznie uprzykrzyć Ci życie i sprawić, że radość z codziennych posiłków zniknie, a zamiast niej pojawi się ból i nieprzyjemne uczucie ognią palącego się w Twoim przełyku. Nie jest to nic, do czego należy się przyzwyczajać. Uwolnij się więc zgagi i zadbaj o swoje zdrowie. Gwarantujemy, że komfort Twojego życia znacznie wzrośnie. Dodatkowo uchronisz się przed groźnym schorzeniem, jakim jest refluks. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i weź się na poważnie za swoją zgagę!

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że
Skuteczna dieta: co jeść żeby schudnąć raz na zawsze? Otyłość w dzisiejszych czasach stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, z którym w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje przerażające statystyki: od 1980 do 2008 roku nastąpiło podwojenie liczby otyłych osób . Dane z 2008 roku wskazywały, iż ponad 1,4 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, natomiast ponad pól miliarda zmaga się z otyłością. Co więcej szacuje się, że co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi i otyłości – co daje tej jednostce chorobowej piąte miejsce na niechlubnej liście głównych przyczyn zgonów. Otyłość i jej liczne konsekwencje Statystyki te powinny dać nam wiele do myślenia – stan zdrowia ludzi na świecie pogarsza się coraz bardziej. Pamiętajmy wszakże, iż nadmiernej masy ciała nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście estetyki – niech każdy sobie wygląda jak chce, lecz niech również ma świadomość  daleko idących konsekwencji

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da