Przejdź do głównej zawartości
Przy zapaleniu otrzewnej zawsze występuje ból brzucha – miejscowy lub bolesna jest cała jama brzuszna. Pojawiają się również wymioty, przyspieszone tętno i oddech, niedrożność porażenna jelit oraz zmniejszenie lub zatrzymanie ilości wydalanego moczu. W zależności od przyczyny zapalenie otrzewnej leczy się operacyjnie.
Czym jest zapalenie otrzewnej i jakie są najczęstsze choroby otrzewnej
Otrzewna jest cienką błoną pokrywającą narządy w jamie brzusznej. W wyniku wniknięcia do jamy otrzewnej bakterii lub płynu ustrojowego z uszkodzonego przewodu pokarmowego rozwija się zapalenie otrzewnej. Najczęstsze rodzaje schorzenia to:
  • spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej występujące u osób z wodobrzuszem,
  • wtórne zapalenie otrzewnej, np. po wycięciu wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie otrzewnej w konsekwencji dializy.
Choroba ta jest bardzo poważnym stanem, bezpośrednio zagrażającym życiu. Nie można go ignorować – konieczne jest natychmiastowe odwiedzenie ostrego dyżuru chirurgicznego bądź oddziału ratunkowego na terenie szpitala. Niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna.

Objawy zapalenia otrzewnej

Objawy zapalenia otrzewnej nie zawsze występują jednocześnie, a ich nasilenie uzależnione jest od stadium choroby. U osób cierpiących na choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca) lub w podeszłym wieku symptomy schorzenia mogą nie być aż tak wyraziste. Objawy zapalenia otrzewnej:
  • nagły ból brzucha – miejscowy przy ograniczonym zapaleniu otrzewnej lub dotyczący całej jamy brzusznej w rozlanej postaci schorzenia (ruch powoduje zaostrzenie objawów bólowych i zmusza do przybrania pozycji leżącej),
  • niedrożność porażenna jelit, skutkująca zaparciami i wzdęciami brzucha,
  • wymioty,
  • przyspieszony oddech,
  • przyspieszone tętno,
  • zaostrzenie rysów twarzy,
  • skąpomocz (zmniejszenie ilości wydalanego moczu) lub bezmocz (zatrzymanie wydalania moczu).

Leczenie zapalenia otrzewnej

Leczenie operacyjne zapalenia otrzewnej uzależnione jest od przyczyny choroby. Chirurg przeprowadza dokładny wywiad – pyta przede wszystkim o szczegółowe objawy i przebyte operacje, a także badanie kliniczne. Po osłuchaniu jamy brzusznej stetoskopem (i stwierdzeniu występowania ewentualnego odgłosu ruchów jelit) jest w stanie stwierdzić, jaki stopień niedrożności jelit występuje u chorego. Brzuch bada się również uciskając go, a przeprowadzając badanie przezodbytnicze lekarz może stwierdzić obecność krwi lub guza. W przypadku zapalenia otrzewnej u kobiet konieczna jest konsultacja ginekologiczna.
Niezbędne są również badania laboratoryjne oraz obrazowe. Przeprowadza się badania krwi, monitoruje ciśnienie tętnicze, robi się zdjęcie rentgenowskie, a także badanie USG lub tomografię komputerową.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że
Skuteczna dieta: co jeść żeby schudnąć raz na zawsze? Otyłość w dzisiejszych czasach stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, z którym w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje przerażające statystyki: od 1980 do 2008 roku nastąpiło podwojenie liczby otyłych osób . Dane z 2008 roku wskazywały, iż ponad 1,4 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, natomiast ponad pól miliarda zmaga się z otyłością. Co więcej szacuje się, że co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi i otyłości – co daje tej jednostce chorobowej piąte miejsce na niechlubnej liście głównych przyczyn zgonów. Otyłość i jej liczne konsekwencje Statystyki te powinny dać nam wiele do myślenia – stan zdrowia ludzi na świecie pogarsza się coraz bardziej. Pamiętajmy wszakże, iż nadmiernej masy ciała nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście estetyki – niech każdy sobie wygląda jak chce, lecz niech również ma świadomość  daleko idących konsekwencji

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da