Przejdź do głównej zawartości
Przy zapaleniu otrzewnej zawsze występuje ból brzucha – miejscowy lub bolesna jest cała jama brzuszna. Pojawiają się również wymioty, przyspieszone tętno i oddech, niedrożność porażenna jelit oraz zmniejszenie lub zatrzymanie ilości wydalanego moczu. W zależności od przyczyny zapalenie otrzewnej leczy się operacyjnie.
Czym jest zapalenie otrzewnej i jakie są najczęstsze choroby otrzewnej
Otrzewna jest cienką błoną pokrywającą narządy w jamie brzusznej. W wyniku wniknięcia do jamy otrzewnej bakterii lub płynu ustrojowego z uszkodzonego przewodu pokarmowego rozwija się zapalenie otrzewnej. Najczęstsze rodzaje schorzenia to:
  • spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej występujące u osób z wodobrzuszem,
  • wtórne zapalenie otrzewnej, np. po wycięciu wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie otrzewnej w konsekwencji dializy.
Choroba ta jest bardzo poważnym stanem, bezpośrednio zagrażającym życiu. Nie można go ignorować – konieczne jest natychmiastowe odwiedzenie ostrego dyżuru chirurgicznego bądź oddziału ratunkowego na terenie szpitala. Niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna.

Objawy zapalenia otrzewnej

Objawy zapalenia otrzewnej nie zawsze występują jednocześnie, a ich nasilenie uzależnione jest od stadium choroby. U osób cierpiących na choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca) lub w podeszłym wieku symptomy schorzenia mogą nie być aż tak wyraziste. Objawy zapalenia otrzewnej:
  • nagły ból brzucha – miejscowy przy ograniczonym zapaleniu otrzewnej lub dotyczący całej jamy brzusznej w rozlanej postaci schorzenia (ruch powoduje zaostrzenie objawów bólowych i zmusza do przybrania pozycji leżącej),
  • niedrożność porażenna jelit, skutkująca zaparciami i wzdęciami brzucha,
  • wymioty,
  • przyspieszony oddech,
  • przyspieszone tętno,
  • zaostrzenie rysów twarzy,
  • skąpomocz (zmniejszenie ilości wydalanego moczu) lub bezmocz (zatrzymanie wydalania moczu).

Leczenie zapalenia otrzewnej

Leczenie operacyjne zapalenia otrzewnej uzależnione jest od przyczyny choroby. Chirurg przeprowadza dokładny wywiad – pyta przede wszystkim o szczegółowe objawy i przebyte operacje, a także badanie kliniczne. Po osłuchaniu jamy brzusznej stetoskopem (i stwierdzeniu występowania ewentualnego odgłosu ruchów jelit) jest w stanie stwierdzić, jaki stopień niedrożności jelit występuje u chorego. Brzuch bada się również uciskając go, a przeprowadzając badanie przezodbytnicze lekarz może stwierdzić obecność krwi lub guza. W przypadku zapalenia otrzewnej u kobiet konieczna jest konsultacja ginekologiczna.
Niezbędne są również badania laboratoryjne oraz obrazowe. Przeprowadza się badania krwi, monitoruje ciśnienie tętnicze, robi się zdjęcie rentgenowskie, a także badanie USG lub tomografię komputerową.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że...
Tajemnicza chmura w kształcie UFO pojawiła się w piątkowy wieczór na niebie w Szwecji. Niesamowite zjawisko mogli obserwować turyści w ośrodku narciarskim na północy kraju. Niesamowite chmury nad ośrodkiem narciarskim w Szwecji / Mimmi Dahlstrom / FORUM Jak informuje "Daily Mail", turyści byli oszołomieni tym, co zobaczyli ponad szczytami gór. Zjawisko było widoczne głównie na niebie nad ośrodkiem Duved w Szwecji. Narciarze zatrzymywali się na stoku, by uwiecznić chmurę na zdjęciach. Chmury soczewkowe występują głównie w pobliżu masywów górskich. Powstają podczas przepływu mas powietrza o stabilnej wilgotności. Unoszą się na niebie jako fale nieruchomych, stojących chmur. Obserwując je, można odnieść nieodparte wrażenie, że podziwia się wiszące kosmiczne statki. Eksperci twierdzą, że był to tzw. chmura soczewkowa (altocumulus lenticularis), która swoim kształtem przypomina UFO. Okazuje się jednak, że tego rodzaju chmury są  niebezpieczne dla samolotów...
Norweska firma Sway zaprojektowała i zbuduje największą na świecie turbinę wiatrową. Będzie ona miała moc 10 MW – poformował portal energii odnawialnej Cleantechnica. Największe obecnie seryjnie produkowane turbiny wiatrowe mają moc 5 MW i są instalowane na farmach wiatrowych w USA. Średnia moc dużej turbiny wiatrowej to 2,5 MW. Jednak, im większa turbina, tym bardziej spada koszt pozyskiwania z niej megawata energii – pisze Cleantechnica. Większość wielkich turbin instaluje się jako wyniesione, na szelfie morskim, aby uniknąć problemów wynikających z ograniczeń bezpieczeństwa.  Turbina zaprojektowana przez Sway jest rzeczywiście wielka - ma 162,46 m wysokości, a długość łopat wirnika wynosi 145,5 m. Norweska firma projektowała ją od 2004 roku, wspólnie z państwowym koncernem Enova i brytyjską firmą Clipper Marine.  Posiada ona automatyczny mechanizm zmiany kierunku obrotu łopat w momencie zmiany kierunku wiatru. Może też wytrzymać wiatry sztormowe i hur...