7 sposobów na zdrowy kręgosłup
Kręgosłup pełni wiele ważnych funkcji. Służy jako filar, który podtrzymuje nasze ciało, dźwiga przy tym nie lada ciężar. Siedzący tryb życia, brak ruchu, stres – to najczęstsze przyczyny prowadzące do bólu pleców i urazów. Zobaczmy, co pomoże nam utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji i uniknąć poważnych kontuzji.
- Utrzymanie prawidłowej wagi ciała – osoby z nadwagą są szczególnie narażone na ból krzyża. Ich kręgosłup jest nadmiernie obciążony, co może prowadzić do powstawania urazów oraz zwyrodnień, ponieważ kręgi szybciej się ścierają. Warto uzmysłowić sobie, że każdy dodatkowy kilogram to siedmiokilogramowe obciążenie dla naszego kręgosłupa.Ćwiczenia w czasie pracy – coraz więcej fitness klubów wprowadza do swojej oferty jogę lub pilates w czasie lunchu, takie zajęcia trwają krócej niż standardowe i pozwalają zdrowo oraz pożytecznie spędzić przerwę obiadową. Pomagają wzmocnić mięśnie, redukują stres – są więc idealnym przerywnikiem w ciągu długiego dnia. Jeśli nie mamy możliwości, by wyjść na chwilę z pracy i poćwiczyć w klubie, warto oderwać się na chwilę od biurka i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy zrobić kilka skłonów, próbując dotknąć dłońmi podłogi. Po powrocie do pozycji pionowej można podnieść ręce do góry nad głowę, zapleść dłonie tak, by ich wnętrze skierowane było do sufitu, mocno pociągnąć całe ciało do góry, a następnie przeciągnąć ręce na lewą i prawą stronę. Podczas pracy, gdy siedzimy przy biurku, możemy raz na jakiś czas unieść nogę do góry i zataczać stopą kręgi w powietrzu – takie ćwiczenie dobrze działa na kręgosłup i poprawia krążenie krwi
- Zdrowy sen – wiadomo, że sen to zdrowie, pozwala nam się zregenerować i nabrać sił na kolejny dzień. Najlepiej jest spać na plecach, niektórzy lekarze polecają spanie w pozycji embrionalnej, czyli na boku z lekko ugiętymi kolanami. Najgorszym wyborem jest spanie na brzuchu. Nie należy też podpierać głowy wysoko na poduszkach. Spanie w pozycji półsiedzącej nie tylko jest niezdrowe dla naszego kręgosłupa, ale także utrudnia swobodne oddychanie. Materac, na którym śpimy, nie powinien być zbyt miękki, by ciało nie zapadało się.
- Proste plecy – nasze babki chodziły z książką na głowie, by się nie garbić. My spędzając większość dnia przed komputerem, mamy tendencję do pochylania się do przodu i zaokrąglania pleców. Po spędzeniu wielu godzin w takiej pozycji, czujemy ból, gdy próbujemy się wyprostować. By utrzymać ciało w pozycji prostej, potrzebujemy mocnych mięśni pleców i brzucha. Dzięki regularnym ćwiczeniom pobędziemy się niezdrowego nawyku, jakim jest garbienie się.
- Pływanie
– ulga dla naszych pleców. Regularne wizyty na basenie pomogą nam cieszyć się zdrowym kręgosłupem na dłużej. Gdy zanurzamy się w wodzie, nasze ciało staje się lekkie, a więc kręgosłup jest odciążony. Pływając, rozwijamy mięśnie, spalamy tkankę tłuszczową, wzmacniamy odporność. Pamiętajmy, by zmieniać style pływania. Styl grzbietowy wzmacnia plecy, klasyczny (potocznie zwany żabką) rozwija mięśnie klatki piersiowej, pływanie kraulem to głównie praca ramion. Ciekawą formą aktywności jest także aerobik w wodzie. - Niskie obcasy – gdy chodzimy w butach na obcasach, wyglądamy na wyższe, szczuplejsze, bardziej eleganckie i pewne siebie, lecz nasz kręgosłup cierpi. Ciężar ciała przenoszony jest na palce i śródstopie, a pięta, która przystosowana jest do dźwigania ciężaru ciała, zostaje uniesiona do góry. Taka pozycja prowadzi do przeciążenia i deformacji kręgosłupa. Na co dzień lepiej wybierajmy obuwie na płaskim obcasie i stabilnej podeszwie, która dobrze amortyzuje wstrząsy. Szpilki zarezerwujmy na specjalne okazje.
- Joga kręgosłupa – niska kondycja fizyczna, nadwaga, brak czasu – zamiast mnożyć wymówki, które pozwalają nam unikać aktywności fizycznej – wybierzmy odpowiednie ćwiczenia. Na zajęciach z jogi kręgosłupa nie skaczemy, nie podnosimy ciężarów, nie wyciskamy siódmych potów, a jednak robimy wiele dobrego dla zdrowia. Nasz wysiłek skoncentrowany jest na tym, by wytrzymać kilka chwil w asanach (pozycjach ciała w jodze), które pomagają wydłużyć i zregenerować kręgosłup oraz poprawić krążenie. W prawidłowym wykonaniu ćwiczeń pomoże nam korzystanie z wałków, klocków, drabinek i lin dostępnych na sali.