Przejdź do głównej zawartości

7 sposobów na zdrowy kręgosłup

Kręgosłup pełni wiele ważnych funkcji. Służy jako filar, który podtrzymuje nasze ciało, dźwiga przy tym nie lada ciężar. Siedzący tryb życia, brak ruchu, stres – to najczęstsze przyczyny prowadzące do bólu pleców i urazów. Zobaczmy, co pomoże nam utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji i uniknąć poważnych kontuzji. 
7 sposobów na zdrowy kręgosłup
  • Utrzymanie prawidłowej wagi ciała – osoby z nadwagą są szczególnie narażone na ból krzyża. Ich kręgosłup jest nadmiernie obciążony, co może prowadzić do powstawania urazów oraz zwyrodnień, ponieważ kręgi szybciej się ścierają. Warto uzmysłowić sobie, że każdy dodatkowy kilogram to siedmiokilogramowe obciążenie dla naszego kręgosłupa.Ćwiczenia w czasie pracy – coraz więcej fitness klubów wprowadza do swojej oferty jogę lub pilates w czasie lunchu, takie zajęcia trwają krócej niż standardowe i pozwalają zdrowo oraz pożytecznie spędzić przerwę obiadową. Pomagają wzmocnić mięśnie, redukują stres – są więc idealnym przerywnikiem w ciągu długiego dnia. Jeśli nie mamy możliwości, by wyjść na chwilę z pracy i poćwiczyć w klubie, warto oderwać się na chwilę od biurka i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy zrobić kilka skłonów, próbując dotknąć dłońmi podłogi. Po powrocie do pozycji pionowej można podnieść ręce do góry nad głowę, zapleść dłonie tak, by ich wnętrze skierowane było do sufitu, mocno pociągnąć całe ciało do góry, a następnie przeciągnąć ręce na lewą i prawą stronę. Podczas pracy, gdy siedzimy przy biurku, możemy raz na jakiś czas unieść nogę do góry i zataczać stopą kręgi w powietrzu – takie ćwiczenie dobrze działa na kręgosłup i poprawia krążenie krwi
    7 sposobów na zdrowy kręgosłup
    • Zdrowy sen – wiadomo, że sen to zdrowie, pozwala nam się zregenerować i nabrać sił na kolejny dzień. Najlepiej jest spać na plecach, niektórzy lekarze polecają spanie w pozycji embrionalnej, czyli na boku z lekko ugiętymi kolanami. Najgorszym wyborem jest spanie na brzuchu. Nie należy też podpierać głowy wysoko na poduszkach. Spanie w pozycji półsiedzącej nie tylko jest niezdrowe dla naszego kręgosłupa, ale także utrudnia swobodne oddychanie. Materac, na którym śpimy, nie powinien być zbyt miękki, by ciało nie zapadało się.
    • Proste plecy – nasze babki chodziły z książką na głowie, by się nie garbić. My spędzając większość dnia przed komputerem, mamy tendencję do pochylania się do przodu i zaokrąglania pleców. Po spędzeniu wielu godzin w takiej pozycji, czujemy ból, gdy próbujemy się wyprostować. By utrzymać ciało w pozycji prostej, potrzebujemy mocnych mięśni pleców i brzucha. Dzięki regularnym ćwiczeniom pobędziemy się niezdrowego nawyku, jakim jest garbienie się.
    7 sposobów na zdrowy kręgosłup
    • Pływanie – ulga dla naszych pleców. Regularne wizyty na basenie pomogą nam cieszyć się zdrowym kręgosłupem na dłużej. Gdy zanurzamy się w wodzie, nasze ciało staje się lekkie, a więc kręgosłup jest odciążony. Pływając, rozwijamy mięśnie, spalamy tkankę tłuszczową, wzmacniamy odporność. Pamiętajmy, by zmieniać style pływania. Styl grzbietowy wzmacnia plecy, klasyczny (potocznie zwany żabką) rozwija mięśnie klatki piersiowej, pływanie kraulem to głównie praca ramion. Ciekawą formą aktywności jest także aerobik w wodzie.
    • Niskie obcasy – gdy chodzimy w butach na obcasach, wyglądamy na wyższe, szczuplejsze, bardziej eleganckie i pewne siebie, lecz nasz kręgosłup cierpi. Ciężar ciała przenoszony jest na palce i śródstopie, a pięta, która przystosowana jest do dźwigania ciężaru ciała, zostaje uniesiona do góry. Taka pozycja prowadzi do przeciążenia i deformacji kręgosłupa. Na co dzień lepiej wybierajmy obuwie na płaskim obcasie i stabilnej podeszwie, która dobrze amortyzuje wstrząsy. Szpilki zarezerwujmy na specjalne okazje.
    • Joga kręgosłupa – niska kondycja fizyczna, nadwaga, brak czasu – zamiast mnożyć wymówki, które pozwalają nam unikać aktywności fizycznej – wybierzmy  odpowiednie ćwiczenia. Na zajęciach z jogi kręgosłupa nie skaczemy, nie podnosimy ciężarów, nie wyciskamy siódmych potów, a jednak robimy wiele dobrego dla zdrowia. Nasz wysiłek skoncentrowany jest na tym, by wytrzymać kilka chwil w asanach (pozycjach ciała w jodze), które pomagają wydłużyć i zregenerować kręgosłup oraz poprawić krążenie. W prawidłowym wykonaniu ćwiczeń pomoże nam korzystanie z wałków, klocków, drabinek i lin dostępnych na sali.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że
Skuteczna dieta: co jeść żeby schudnąć raz na zawsze? Otyłość w dzisiejszych czasach stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, z którym w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje przerażające statystyki: od 1980 do 2008 roku nastąpiło podwojenie liczby otyłych osób . Dane z 2008 roku wskazywały, iż ponad 1,4 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, natomiast ponad pól miliarda zmaga się z otyłością. Co więcej szacuje się, że co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi i otyłości – co daje tej jednostce chorobowej piąte miejsce na niechlubnej liście głównych przyczyn zgonów. Otyłość i jej liczne konsekwencje Statystyki te powinny dać nam wiele do myślenia – stan zdrowia ludzi na świecie pogarsza się coraz bardziej. Pamiętajmy wszakże, iż nadmiernej masy ciała nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście estetyki – niech każdy sobie wygląda jak chce, lecz niech również ma świadomość  daleko idących konsekwencji

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da