Przejdź do głównej zawartości

KIWI (owoc) - właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii ma kiwi?


6

Kiwi to owoc, który posiada liczne właściwości, m.in. przeczyszczające, odchudzające, a także odżywcze, dzięki czemu znalazł zastosowanie w kosmetyce. Jednak nie wszystkie osoby mogą się przekonać o działaniu tego egzotycznego owocu. Kiwi może być bowiem przyczyną alergii. Sprawdź, jakie właściwości ma kiwi i kto nie powinien po nie sięgać.
Kiwi, czyli owoc aktinidii, narodziło się w dolinie rzeki Jangcy w Północnych Chinach i początkowo nazywało się chińskim agrestem. Swoją obecną nazwę zyskało oficjalnie dopiero w 1974 roku. Wszystko za sprawą Normana Sondaga - amerykańskiego importera kiwi. Zauważył on, że owoc przypomina nowozelandzkiego ptaka kiwi, który także jest zaokrąglony, brązowy i owłosiony. Amerykanie do dziś pozostają jednym z importerów tego owocu. Z ponad pięćdziesięciu gatunków najczęściej uprawia się aktinidię smakowitą (Actinidia deliciosa), odmianę Hayward. Owoc ten jest nie tylko smaczny, lecz także wartościowy pod względem odżywczym. Nie brakuje w nim witamin (zwłaszcza C), minerałów (magnezu, fosforu, cynku, żelaza, a przede wszystkim potasu), a także wpływającej korzystnie na wzrok luteiny czy regulującego pracę układu pokarmowego błonnika.

Kiwi na obniżenie ciśnienia

Kiwi może się przyczynić do obniżenia ciśnienia tętniczego - przekonują norwescy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo. W ich ośmiotygodniowym eksperymencie wzięła udział grupa osób z nadciśnieniem.
Badani, którzy spożywali 3 kiwi dziennie, mieli ciśnienie skurczowe średnio o 3,6 mmHg niższe niż u pozostałych. Nic dziwnego - kiwi jest skarbnicą potasu. W 100 g znajduje się aż 312 mg tego obniżającego ciśnienie pierwiastka.
Poza tym badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu z Oslo wykazały, że owoce kiwi, włączone do zwykłej diety, hamują sklejanie się płytek krwi (a tym samym mogą zapobiegać zakrzepom). Ponadto obniżają poziom trójglicerydów.

Kiwi a cukrzyca

Kiwi mogą spożywać cukrzycy, ale w ograniczonych ilościach (ok. 200 g na dobę). Indeks glikemiczny (IG) kiwi = 50.

To ci się przyda
To ci się przyda
Wartości odżywcze kiwi (w 100 g)

Wartość energetyczna - 61 kcal
Białko ogółem - 1.14 g
Tłuszcz - 0.52 g
Węglowodany - 14.66 g (w tym cukry proste 8.99)
Błonnik - 3.0 g

Witaminy

Witamina C – 92.7 mg
Tiamina – 0.027 mg
Ryboflawina – 0.025 mg
Niacyna - 0.341 mg
Witamina B6  - 0.063 mg
Kwas foliowy -  25 µg
Witamina A – 87 IU
Witamina E – 1.46 mg
Witamina K - 40.3 µg

Minerały

Wapń – 34 mg
Żelazo - 0.31 mg 
Magnez - 17 mg
Fosfor - 34 mg 
Potas - 312 mg
Sód – 3 mg 
Cynk - 0.14 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Kiwi a nowotwory

Specjalista ds. żywienia z Rowett Research Institute wykazał, że codzienne zjadanie kiwi może chronić DNA przed uszkodzeniami, które niekiedy prowadzą do rozwoju nowotworów. Co więcej, mogą wspomagać naprawę uszkodzonego DNA. W owocach kiwi wykryto także substancje, które niszczą komórki nowotworowe raka jamy ustnej.
W zapobieganiu nowotworom może pomóc zwłaszcza czerwona odmiana kiwi. Owoce te są bogatym źródłem antocyjaniny - związku roślinnego, który często występuje w owocach i warzywach o barwie czerwonej, fioletowej i niebieskiej. Wykuje on silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chroni przed chorobami serca i nowotworami.

Kiwi na przeziębienie

Kiwi to doskonałe źródło witaminy C - w 100 g znajdują się aż 93 mg tej witaminy. Tym samym jedno kiwi (waży średnio 95 g) pokrywa 100 proc. dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. Warto wiedzieć, że kiwi znajduje się w czołówce owoców zawierających witaminę C. Zawiera jej więcej niż słynąca z niej cytryna (53 mg/100 g) czy pomarańcze (50 mg/100 g). 
Witamina C to przeciwutleniacz, który z pewnością wzmocni organizm w walce z przeziębieniem. Z kolei kiwi włączone na stałe do diety zmniejszy ryzyko rozwoju przeziębienia.
Ważne
Ważne

Kiwi może powodować uczulenie

Alergia na kiwi może się objawiać w różny sposób, jednak najczęściej przyjmuje postać zespołu alergii jamy ustnej (pojawiają się świąd i obrzęk języka, gardła, ust i jamy ustnej).
Na kiwi powinny uważać także osoby uczulone na lateks. Owoc ten może być bowiem przyczyną reakcji krzyżowej. Można mówić o niej wtedy, gdy u osoby uczulonej na lateks objawy alergii pojawiają się także po kontakcie z substancjami, które lateksu nie zawierają, ale ich alergeny są zbliżone budową do tych pochodzących z lateksu, m.in. z kiwi. To właśnie po kontakcie z alergenami tego owocu dochodzi do najsilniejszych reakcji krzyżowych. Już nawet zjedzenie niewielkiej ilości kiwi może zapoczątkować reakcję krzyżową, a nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Warto wiedzieć, że kiwi może reagować krzyżowo także z pyłkami brzozy, żyta i bylicy, innymi owocami (melon, brzoskwinie, papaja, ananas i jabłko), sezamem, makiem, orzechami laskowymi i ziemniakami.

Kiwi na przejedzenie

Po kiwi warto sięgać po sytym, ciężkostrawnym posiłku, zwłaszcza jeśli był bogaty w białko (mięso lub mleko) - przekonują naukowcy z Massey University w Nowej Zelandii. Odkryli oni, że kiwi zawiera enzym, który ułatwia trawienie białek i zmniejsza uczucie przejedzenia i dyskomfortu po posiłku.

Kiwi poprawi kondycję oczu

Kiwi to doskonałe źródło luteiny oraz zeaksantyny, związków występujących w ludzkim oku. Chronią one przez rozwojem zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Kiwi na zaparcia

Kiwi to także sprawdzony sposób na zaparcia. Swoje właściwości przeczyszczające zawdzięcza przede wszystkim zawartości błonnika.

Kiwi na odchudzanie

Dzięki zawartości błonnika i pozytywnemu wpływowi na przemianę materii, kiwi można włączyć do diety odchudzającej, tym bardziej że jest niskokaloryczne (61 kcal/100 g).
To ci się przyda
To ci się przyda
Wybieraj owoce twarde i pozbawione przebarwień. Aby sprawdzić, czy kiwi jest dojrzałe, należy owoc lekko nacisnąć - jeśli ustąpi pod palcem, jest w sam raz do zjedzenia.
Niedojrzałe owoce kiwi można przechowywać w papierowej torebce, w temperaturze pokojowej i sprawdzać codziennie, czy już dojrzały. Do torby można włożyć jabłka. Owoce te wydzielają etylen, który przyspieszy dojrzewanie kiwi.
Kiwi trzymane w lodówce zachowują świeżość nawet przez 4 tygodnie.

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze kiwi

Kiwi - zastosowanie w kuchni

Kiwi może być nie tylko składnikiem sałatek owocowych i dodatkiem do deserów. Kiwi, dzięki kwaśnemu smakowi, nadaje się także do marynowania mięs. Poza tym znakomicie uzupełnia smak wołowiny i cielęciny. Dobrze smakuje również z podsmażaną cebulą i w połączeniu z natką pietruszki.
Kiwi można ostrożnie wprowadzić do diety dziecka po skończeniu przez nie pierwszego roku życia
Nieco niedojrzałe owoce bogate w pektyny są wybierane do produkcji ostrych sosów.
Pokrojone w kostkę kiwi można dodawać do płatków śniadaniowych lub owsianki. Obieranie i krojenie nie jest jedynym sposobem na zjedzenie kiwi. Owoc można także przekroić na pół i wybrać miąższ łyżeczką.
Kiwi można jeść nie tylko surowe, lecz także w postaci przetworzonej (w puszkach, mrożone lub liofilizowane).
Tego egzotycznego owocu lepiej nie dodawać do galaretki. Zawarte w nim enzymy sprawią, że ta nie stężeje.

Kiwi - zastosowanie w kosmetyce

Kiwi znalazło zastosowanie także w kosmetyce. Na bazie tego owocu produkuje się kremy do twarzy, gdyż ma właściwości nawilżające, odżywiające i nadaje skórze blasku. Ponadto w drogeriach można znaleźć peelingi do ciała z kiwi, gdyż pestki tego owocu bardzo dobrze złuszczają naskórek.
To ci się przyda
To ci się przyda
Przepis na maseczkę z kiwi
Do przygotowania rozświetlającej maseczki z kiwi będą potrzebne - 1 owoc i 1 łyżeczka jogurtu naturalnego. Wystarczy rozgnieść kiwi w miseczce i potem wymieszać je z jogurtem. Maseczkę należy położyć na oczyszczoną twarz i zmyć po 10-15 minutach letnią wodą.
Koniec reklamy za 15s

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że...
Tajemnicza chmura w kształcie UFO pojawiła się w piątkowy wieczór na niebie w Szwecji. Niesamowite zjawisko mogli obserwować turyści w ośrodku narciarskim na północy kraju. Niesamowite chmury nad ośrodkiem narciarskim w Szwecji / Mimmi Dahlstrom / FORUM Jak informuje "Daily Mail", turyści byli oszołomieni tym, co zobaczyli ponad szczytami gór. Zjawisko było widoczne głównie na niebie nad ośrodkiem Duved w Szwecji. Narciarze zatrzymywali się na stoku, by uwiecznić chmurę na zdjęciach. Chmury soczewkowe występują głównie w pobliżu masywów górskich. Powstają podczas przepływu mas powietrza o stabilnej wilgotności. Unoszą się na niebie jako fale nieruchomych, stojących chmur. Obserwując je, można odnieść nieodparte wrażenie, że podziwia się wiszące kosmiczne statki. Eksperci twierdzą, że był to tzw. chmura soczewkowa (altocumulus lenticularis), która swoim kształtem przypomina UFO. Okazuje się jednak, że tego rodzaju chmury są  niebezpieczne dla samolotów...
Norweska firma Sway zaprojektowała i zbuduje największą na świecie turbinę wiatrową. Będzie ona miała moc 10 MW – poformował portal energii odnawialnej Cleantechnica. Największe obecnie seryjnie produkowane turbiny wiatrowe mają moc 5 MW i są instalowane na farmach wiatrowych w USA. Średnia moc dużej turbiny wiatrowej to 2,5 MW. Jednak, im większa turbina, tym bardziej spada koszt pozyskiwania z niej megawata energii – pisze Cleantechnica. Większość wielkich turbin instaluje się jako wyniesione, na szelfie morskim, aby uniknąć problemów wynikających z ograniczeń bezpieczeństwa.  Turbina zaprojektowana przez Sway jest rzeczywiście wielka - ma 162,46 m wysokości, a długość łopat wirnika wynosi 145,5 m. Norweska firma projektowała ją od 2004 roku, wspólnie z państwowym koncernem Enova i brytyjską firmą Clipper Marine.  Posiada ona automatyczny mechanizm zmiany kierunku obrotu łopat w momencie zmiany kierunku wiatru. Może też wytrzymać wiatry sztormowe i hur...