Zalety i zasady zdrowego odżywiania
Trzeba słuchać swojego ciała. Nasze ciało reaguje na troskę, którą mu okazujesz.
Proces jedzenia jest prawdopodobnie najbardziej intymną interakcją z naszym światem – to co jemy, staje się częścią naszego organizmu. Lecz inne czynniki takie jak aktywność fizyczna, zdrowie emocjonalne i psychiczne oraz dobry stan środowiska, są równie istotne.
Organizm nasz czerpie korzyści ze związków chemicznych obecnych w żywności, gdy dostarczane są razem: odrzuca jedne i przyswaja drugie, tak jak uznaje za słuszne. Trudno bardziej to zaakcentować – to podstawa rozumienia, czym jest dobre odżywianie.
Zacznij o siebie dbać, zanim zachorujesz, a wtedy zawsze będziesz zdrowy.
Korzyści płynące ze zdrowego stylu życia są ogromne. Dzięki niemu można:
- żyć dłużej,
- czuć się i wyglądać młodziej,
- mieć więcej energii,
- stracić na wadze,
- obniżyć stężenie cholesterolu,
- zapobiec chorobie serca,
- obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów,
- zachować wzrok na stare lata,
- zapobiec cukrzycy,
- znacznie zmniejszyć potrzebę stosowania leków,
- zachować mocne kości,
- zapobiec kamieniom nerkowym,
- złagodzić zatwardzenie,
- obniżyć ciśnienie krwi,
- pokonać artretyzm,
- i wiele więcej….
Nie starajcie się doszukiwać przyczyn braku zdrowia, niepowodzeń w kimkolwiek. Wszystko w pierwszej kolejności jest zawarte w nas samych i zależy od naszego myślenia, świadomości, harmonii duchowych i fizycznych procesów organizmu. To tylko niektóre korzyści. Wystarczy zmienić dietę, nie ma prostszego sposobu, względnie pozbawionego wysiłku i niosącego tak niezwykłe korzyści.
Należy żyć nie po to, aby jeść, a jeść po to, aby żyć
- Sokrates
Podstawowe zasady odżywiania:
- Wzajemny stosunek produktów żywnościowych powinien być następujący:
– pokarm pochodzenia roślinnego około 50-60%
– węglowodany 20-30%
– białka 5-10%
- Stopniowo wykluczaj ze swojego jadłospisu wszystkie rafinowane i nienaturalne produkty (wędliny, margaryny, przetwory, ocet spirytusowy, białą mąkę, zupy w proszku, różne sosy, wyroby cukiernicze, itp.).
- Ograniczaj do minimum spożycie cukru i produktów zawierających cukier oraz jego dietetycznych zamienników (cukier zastąp miodem lub stewią).
- Ogranicz spożycie środków pobudzających (kawy, czarnej herbaty, mięsa, bulionów mięsnych, mocnego alkoholu).
- Zredukuj do minimum spożycie pieczywa drożdżowego.
- Jedz wszystko, co rośnie na ziemi, w ziemi, na drzewach (spożywaj w postaci surowej, gotowanej, kiszonej, suszonej, dobrze byłoby, gdyby produkty były wyhodowane w rejonie, w którym mieszkasz).
- Nie gotuj i nie siadaj do stołu w gniewie.
- Płyny pij nie później niż 10-15 minut przed jedzeniem i po 1,5-2 godzinach po jedzeniu. Po jedzeniu przepłukaj jamę ustną 2-3 łyżkami wody.
- W związku z ciągłym odwodnieniem organizmu zaczynając od rana, na czczo pij wodę (najlepiej ciepłą, może być z cytryną), pij w ciągu dnia wodę z dodatkiem odrobiny soli (1g na 1 l wody albo 0,5 płaskiej łyżeczki na 2 l wody).
- Naucz się dokładnie przeżuwać pokarm, aż do chwili gdy zniknie w ustach specyficzny dla niego smak (proces zaspokojenia głodu odbywa się szybciej, zjadasz mniej jedzenia i unikasz nadmiernej otyłości).
- Jedzenie nie jest głównym warunkiem zdrowia, ważniejsze są: ruch, oddychanie świeżym powietrzem, zabiegi wodne (kąpiele, naprzemienne prysznice) i pozytywne nastawienie do życia.
- Przestań liczyć kalorie, cyfry na opakowaniach powstały w drodze teorii, a w praktyce, wewnątrz układu trawiennego proces spalania posiłków jest zupełnie inny.
- Możesz jeść tak dużo, jak chcesz, a mimo to tracić na wadze – pod warunkiem, że jesz właściwe pokarmy.
- Nie myl uczucia głodu z apetytem, pierwsze to oznaka chorego układu trawiennego, drugie – oznaka zdrowia. Długotrwały głód powoduje spowolnienie metabolizmu, czyli reakcję obronną organizmu.