Grzybica pochwy
Grzybica pochwy to bardzo powszechna infekcja dotykająca kobiety. Czynnikiem ją wywołującym jest przeważnie drożdżak o nazwie Candida albicans. Grzybica pochwy niestety wiąże się z nieprzyjemnymi symptomami, do których należą pieczenie, podrażnienie i ogólny dyskomfort. Zdarza się, że infekcja wielokrotnie nawraca - co jej sprzyja i co jesteś w stanie zrobić, żeby jej uniknąć? Oto kilka podpowiedzi,
W SKRÓCIE
- Grzybica pochwy – przyczyny
- Grzybica pochwy - objawy
- Jak wygląda leczenie grzybicy pochwy?
- Grzybica pochwy - zapobieganie
Grzybica pochwy – przyczyny
Zgodnie ze statystykami 3 na 4 kobiety przynajmniej raz w życiu borykają się z grzybicą pochwy. Niestety, jeśli już raz zostałaś zaatakowana przez drożdżaka, będziesz bardziej podatna na rozwój zakażenia w przyszłości.
Jednak skąd bierze się ten rodzaj zakażenia? Otóż Candida to grzyb naturalnie występujący w drogach rodnych kobiety. Jego namnażaniu w normalnych, zdrowych warunkach zapobiegają bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Jednak gdy dochodzi do zaburzeń flory bakteryjnej, wówczas powstają warunki sprzyjające rozwojowi infekcji. Candida namnaża się i powoduje wystąpienie przykrych objawów grzybicy pochwy. Co może być powodem takiego stanu? Do możliwych przyczyn należą:
- przyjmowanie antybiotyków,
- wysoki poziom estrogenów, np. podczas ciąży, terapii hormonalnej, cyklu menstruacyjnego,
- cukrzyca, szczególnie, jeśli poziom cukru nie jest dobrze kontrolowany,
- osłabiony system immunologiczny,
- przyjmowanie kortykosteroidów,
- nadwaga/otyłość.
Czasami wśród przyczyn grzybicy pochwy wymienia się mniej oczywiste czynniki, takie jak stres, niedobór snu oraz złe nawyki żywieniowe, w tym sięganie po produkty bogate w cukier.
Grzybica pochwy - objawy
Infekcja grzybicza manifestuje się w dosyć charakterystyczny sposób. To, jak intensywne są symptomy, w dużej mierze zależy od długości trwania infekcji i pozostawienia jej bez leczenia. Typowe objawy grzybicy pochwy, to:
- swędzenie miejsc intymnych,
- pieczenie,
- wydzielina z pochwy (może być skąpa lub intensywna), która zazwyczaj ma biały lub szarawy odcień i jest dosyć gęsta (choć może się zdarzyć wydzielina o wodnistej konsystencji),
- ból podczas stosunku płciowego,
- możliwe są także obrzęk i wysypka.
Natychmiast po zaobserwowaniu powyższych objawów powinnaś zgłosić się na konsultacje ginekologiczną.
Jak wygląda leczenie grzybicy pochwy?
Każda infekcja jest inna i może wymagać innego sposobu leczenia. Nie w każdym przypadku objawy też mijają w tym samym czasie. Dobór i długość kuracji zależą od stopnia nasilenia infekcji.
Proste zakażenie może wymagać jedynie krótkotrwałego leczenia (do 3 dni), które polega na aplikowaniu maści czy używaniu globulek/tabletek dopochwowych. Skomplikowane zakażenia, które nie przychodzą po zastosowaniu standardowego leczenia, wymagają mocniejszych środków, długiego czasu kuracji oraz leczenia partnera, który także może być zakażony. Podczas stosunku seksualnego konieczne jest używanie prezerwatywy.
O ciężkich przypadkach grzybicy pochwy mówi się wówczas, gdy występuje silne zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie waginy, a także gdy grzybica wystąpiła więcej niż raz w ciągu roku. Jeśli przyczyną zakażenia jest inny drożdżak niż C. albicans, wówczas infekcje mają przeważnie bardziej intensywny przebieg i skłonność do nawrotów.
Szczególnej opieki wymagają też przypadki grzybicy pochwy w trakcie ciąży oraz gdy w grę wchodzi słabo kontrolowana cukrzyca lub osłabiony system immunologiczny, czego przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków albo wirus HIV.
Grzybica pochwy - zapobieganie
Infekcje miejsc intymnych, czy to bakteryjne, czy grzybicze, nigdy nie należą do przyjemnych, dlatego postaraj się nie stwarzać dogodnych warunków ich rozwoju. Profilaktyka grzybicy pochwy obejmuje:
- noszenie bawełnianej bielizny oraz luźnych ubrań,
- unikanie obcisłej odzieży (bielizny, spodni),
- natychmiastowe zdejmowanie wilgotnej bielizny lub ubrania np. kostiumu kąpielowego lub przepoconego stroju sportowego,
- unikanie gorących kąpieli,
- unikanie nieuzasadnionego przejmowania antybiotyku np. gdy w grę wchodzi przeziębienie albo infekcję wirusowa - w tych wypadkach antybiotykoterapia nie jest bowiem skazana nieskuteczna.
Jeśli już pojawią się objawy grzybicy pochwy postaraj się jak najszybciej zgłosić do lekarza i rozpocząć leczenie. Na co dzień staranie dbaj o higienę i odporność organizmu - jeśli wzmocnisz się od środka, będziesz sobie lepiej radzić z infekcjami różnego typu, nie tylko wywołanymi przez drożdżaki.