Przejdź do głównej zawartości

Test: poznaj swój typ włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów zależy od ich rodzaju. Masz zniszczone włosy? A może zdrowe, ale cienkie? Wykonaj nasz test, poznaj typ swojej czupryny i dowiedz się, jak najlepiej o nią dbać.
 
fot. Piotr Marcinski 2014/shutterstock.comfot. Piotr Marcinski 2014/shutterstock.com
Każdy mój dzień zaczyna się tak samo. Otóż najważniejszym punktem poranka jest walka z włosami. Po umyciu, spłukaniu i wysuszeniu wcieram we włosy całe mnóstwo preparatu zapobiegającego puszeniu się włosów. Następnie pół godziny prostowania. A włosy nigdy nie wyglądają tak jak po wizycie u fryzjera – albo są matowe, albo się elektryzują.
W każdym razie do tej pory tak było. Nowo poznany ekspert od stylizacji włosów uświadomił mi, gdzie popełniam błąd i dlaczego produkty wygładzające loki na mnie nie działają. Chodzi o wodę. H2O sprawia, że produkt jest świetny dla cienkich, zniszczonych włosów, ale nie wystarczy, aby opanować moje mocne i niesforne loki.
„Kobiety na ogół poświęcają o wiele więcej uwagi składnikom zawartym w kremach do twarzy niż tym, które wchodzą w skład produktów do stylizacji – mówi Grzegorz Fedoryszyn, ekspert stylizacji i pielęgnacji włosów. – Włosy naturalne uszkadzane są najczęściej mechanicznie (np. przez codzienne modelowanie) oraz przez czynniki naturalne, takie jak np. woda morska i wiatr, dlatego należy pamiętać o ich odpowiednim nawilżeniu. Tylko specjalnie dobrane szampony, odżywki i maseczki spowodują, że nasz włos odzyska witalność i blask”.
Sprawę komplikuje fakt, że tylko nieliczne z nas znają swój typ włosów. Określenia – tłuste czy suche – nie wystarczą. Rodzaj włosa zależy od trzech czynników: porowatości (czyli ile są w stanie wchłonąć wody), elastyczności (jak łatwo się łamią) i grubości. Dopiero ta wiedza pozwoli nam właściwie je pielęgnować.
Na kolejnej stronie znajdziesz test, który pomoże Ci właściwie zdefiniować twój typ włosów.



uroda, włosy, kobieta, twarz, lustrofot. coka 2015/shutterstock.com
Test: poznaj typ swoich włosów
1. Weź zwykłą gumkę do włosów i upnij je w koński ogon. Ile razy musisz zawinąć gumkę, aby dobrze trzymała włosy?
  • 1 lub 2 razy (przejdź do pytania 3)
  • 3+ razy (przejdź do pytania 2)
2. Po ilu dniach od mycia Twoje włosy zaczynają wyglądać źle?
  • 1 lub 2 dni (przejdź do pytania 4)
  • 3+ dni (przejdź do pytania 7)
  • 4+ dni (przejdź do pytania 3)
3. Jak błyszczące są Twoje włosy bez żadnej stylizacji?
  • Dosyć błyszczące (przejdź do pytania 7)
  • Matowe (przejdź do pytania 8)
4. Naciągnij pasmo włosów o szerokości ok. 7 cm i przesuń po nim palcami w górę i w dół. Jakie są w dotyku?
  • Raczej gładkie (przejdź do pytania 5)
  • Szorstkie (przejdź do pytania 6)
5. Owiń włos dwukrotnie dookoła palca wskazującego, a następnie kciuka. Drugim palcem wskazującym i kciukiem rozciągaj ten włos delikatnie. Jak bardzo możesz go naciągnąć, zanim się zerwie?
  • Ok 30 % długości (masz włosy cienkie i zdrowe)
  • Zrywa się natychmiast (masz włosy cienkie i zniszczone)
6. Po umyciu włosów wyciśnij je albo wysusz ręcznikiem, tak by nie kapała woda. Jak teraz wyglądają?
  • Jak siano (masz włosy cienkie i zniszczone)
  • Po prostu mokre (masz włosy średnie i zdrowe)
  • Lepkie, tak jakby została na nich odżywka lub szampon (masz włosy średnie i zniszczone)
7. Wrzuć kilka włosów do miseczki z wodą i zostaw je tam na pięć minut. Co się po tym czasie dzieje z Twoimi włosami?
  • Pływają (przejdź do pytania 6)
  • Toną (przejdź do pytania 8)
8. Zdejmij z grzebienia swój włos. Zmocz go, a następnie trzymając za oba końce, delikatnie rozciągaj. Jak bardzo się rozciągnie, zanim pęknie?
  • Między 30% a 50% swojej długości (masz włosy średnie i zniszczone)
  • Ponad 50% swojej długości (masz włosy gęste i zdrowe)
  • Prawie w ogóle (masz włosy gęste i zniszczone)
Wyników testu szukaj na kolejnej stronie.


włosy, kobieta, złośćfot. Juan Nel 2015/shutterstock.com
Wyniki testu
Włosy cienkie + zdrowe
Twoim włosom przydałoby się dodać objętości. Poszczególne włosy są cienkie i źle znoszą ciężkie produkty do stylizacji: po paru godzinach włosy wyglądają na oklapnięte.
Włosy cienkie + zniszczone
Potrzebujesz produktów, które z jednej strony wygładzą i nawilżą włosy, a z drugiej mają wystarczająco lekką formułę, aby ich zbytnio nie obciążać.
Włosy średnie + zdrowe
Można śmiało powiedzieć, że jesteś szczęściarą. Żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o kosmetyki do włosów. Żadnych ograniczeń również, jeżeli chodzi o fryzurę. Twoim celem jest tylko utrzymanie tego stanu jak najdłużej.
Włosy średnie + zniszczone
Masz włosy wystarczająco mocne, aby dobrze wyglądało każde cięcie, ale najwyraźniej zaszkodziła Ci niewłaściwa stylizacja lub koloryzacja. Proteinowa kuracja powinna pomóc.
Włosy gęste + zdrowe
To ironia: masz włosy gęste i seksowne, ale z drugiej strony często układają się w trudne do opanowania loki i bywają matowe. Musisz pamiętać o dobrej odżywce – takie fale potrzebują nawilżenia.
Włosy gęste + zniszczone
Wyzwanie: trudno je ułożyć, dlatego często padają ofiarą nadmiernej stylizacji, ondulacji albo brutalnego traktowania prostownicą. Odżywianie i nawilżanie – oto, czego im trzeba.
Znasz już swój typ włosów, teraz czas, żebyś poznała sposoby na ich pielęgnację. Szukaj ich na kolejnych stronach.


włosy, uroda, pielęgnacja włosówfot. Lars Zahner 2015/shutterstock.com
Pielęgnacja włosów cienkich i zdrowych
Mycie
Rób to codziennie. Sebum, brud i pot szybko tworzą na nich obciążającą warstwę, która nie dosyć, że przyspiesza wypadanie, to sprawia, że włosy są oklapnięte i „bez życia”.
„Myj włosy delikatnym szamponem w niezbyt gorącej wodzie, pamiętając, aby dokładnie spłukać resztki kosmetyku” – radzi Grzegorz Fedoryszyn.
Odżywka
Nie ma powodu, by jej unikać: podstawą jest właściwa aplikacja. Stosuj odżywkę na same końcówki. „Wybierz lekkie odżywki, które nawilżą włosy, dodadzą objętości, ale jednocześnie nie spowodują ich obciążenia” – radzi Grzegorz Fedoryszyn.
Pożądane składniki: Cetrimonium chloride – ma działanie antystatyczne, wygładza, ułatwia rozczesywanie, utrzymuje wilgotność. Cyklometikon – mieszanka silikonów, nadaje włosom puszystość i jedwabistość. Gliceryna – nawilża.
Tego unikaj: Dimetikon i Behentrimonium methosulfate. Oba te składniki zbyt obciążają Twoje włosy.
Stylizacja
Wszystkie preparaty w kremie lub na bazie wosku (szczególnie pszczelego) sprawią, że Twoja fryzura będzie wyglądała na zbyt „uklepaną”.
Aby włosom dodać objętości, stosuj preparaty w piance zawierające cząstki polietylenu, nylon, polyquaternium czy panthenol. Nałóż preparat na wilgotne dłonie i aplikuj na włosy od cebulek aż po końce.

uroda, włosy, kobieta, lustrofot. gpointstudio 2015/shutterstock.com
Pielęgnacja włosów cienkich i zniszczonych
Mycie
Wybierając szampon, dostosuj go do rodzaju skóry głowy. Jest tłusta, jeżeli Twoje włosy przy skórze wyglądają na tłuste po jednym dniu od mycia. Skóra jest sucha, miewasz uczucie „ściągania”, swędzenia, od czasu do czasu zdarza Ci się suchy łupież.
Oprócz nawilżenia i dodania objętości, Twoim włosom potrzeba sprężystości. Warto zapamiętać, że przy cienkich włosach szczególnie ważne jest dokładne spłukiwanie szamponu letnią wodą.
Odżywka
Wypróbuj lekką odżywkę, która nie obciąża włosów. Do włosów cienkich i zniszczonych warto również 1-2 razy w tygodniu zastosować maskę, która wzmocni Twoje kruche i łamliwe włosy.
Tego unikaj: Podobnie jak poprzednio – Dimetikon i Behentrimonium methosulfate. Oba te składniki zbyt obciążają Twoje włosy.
Stylizacja
Twoje włosy nie lubią przesadnej stylizacji. Używaj minimalnych ilości preparatów. Unikaj wysokich temperatur, susz włosy raczej chłodnym strumieniem powietrza.


uroda, włosy, kobieta, twarz, lustrofot. Mayer George 2015/shutterstock.com
Pielęgnacja włosów normalnych i zdrowych
Mycie
Myj co drugi dzień szamponem dostosowanym do skóry głowy. „Jeżeli Twoja skóra głowy szybko się przetłuszcza, stosuj szampony zawierające kwasy owocowe, które pomogą Ci pozbyć się warstwy sebum i produktów do stylizacji. Jeżeli skóra głowy jest sucha – szampony z dodatkiem olejku, np. arganowego, złagodzą podrażnienia” – radzi ekspert pielęgnacji Grzegorz Fedoryszyn.
Odżywka
„Żeby długo cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, powinnaś stosować kosmetyki nawilżające, ale też lekko wzmacniające i ujędrniające strukturę włosa” – radzi ekspert. Jeżeli masz proste włosy, szukaj produktów zawierających w swoim składzie chlorek stearalkonium, który ma właściwości antystatyczne.
Do włosów kręconych najlepsze są odżywki zawierające keratynę i woski roślinne, które ułatwią ułożenie fryzury.
Stylizacja
Jesteś szczęściarą i nie potrzebujesz wielu produktów. Poszukaj kosmetyków wygładzających i dodających blasku.



uroda, włosy, kobieta, twarz, lustrofot. Pressmaster 2015/shutterstock.com
Pielęgnacja włosów średnich i zniszczonych
Mycie
Twoje włosy potrzebują keratyny, która uzupełni ubytki i przywróci im naturalną kondycję. Do mycia zastosuj szampon regenerujący. „Pamiętaj, aby myć głowę raczej opuszkami palców, a nie paznokciami. Uchroni to skórę głowy przed podrażnieniami, a włosy od nasady nie będą narażone na większe uszkodzenia” – wyjaśnia Grzegorz Fedoryszyn.
Odżywka
Jeżeli stan Twoich włosów jest zasługą zbyt dużej ilości zabiegów stylizacyjnych, priorytetem jest naprawa zniszczeń. Szukaj produktów mających w swoim składzie hydrolizat elastyny, ceramidy oraz kwas hialuronowy. Te składniki odbudowują strukturę włosa i dzięki zdolności zatrzymywania wody silnie nawilżają.
Raz na tydzień zastosuj maskę zawierającą elastynę oraz kwasy tłuszczowe. „Pamiętamy, że masek i odżywek nie wolno nakładać od samej skóry głowy (chyba że mamy do czynienia z problematyczną skórą i produktami, które są do tego przeznaczone) i że trzeba je obficie spłukać” – mówi Grzegorz.
Stylizacja
Zniszczone włosy są naładowane ujemnie. Wybieraj kosmetyki mające w składzie aminodimetylosiloksan i bisaminopropyl – związki naładowane dodatnio, które zapobiegną elektryzowaniu się.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da
JAK ŁAGODZIĆ SKUTKI AZS Egzema, skaza białkowa, astma skóry czy świerzbiączka to nazwy dotyczące jednej jednostki chorobowej – atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Nie ma jeszcze na nie leku, ale trafne rozpoznanie i konsekwentna pielęgnacja ciała może znacząco złagodzić objawy choroby AZS dotyka kilka procent dorosłych i aż 10-20 proc. dzieci. Pojawia się najczęściej u noworodków lub między 6 a 7 rokiem życia dziecka. Jest chorobą przewlekłą o cyklicznym charakterze – okresowo występuje zaostrzenie objawów, po czym w dużej mierze ustępują. Główną przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, co sprawia, że substancje drażniące przenikają do jej wnętrza. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przyczyny choroby AZS najczęściej atakuje dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa, jednak konkretne przyczyny choroby nie są do końca poznane. Udało się jednak wyróżnić czynniki, które wpływają na pojawienie się lub spotęgowanie objawów, czyli: genet