Przejdź do głównej zawartości

Jak zmieniają się piersi w ciąży i podczas seksu

Piersi to nie tylko wabik na mężczyzn. To skomplikowana struktura, która potrafi nakarmić dziecko, wzbudzić zazdrość koleżanek i dostarczyć morze przyjemności. Zobacz, jak zmienia się Twój biust w trakcie ciąży i podczas seksu.

piersi w trakcie ciąży
Lekcja anatomii
Każda pierś składa się z 15 do 20 płatów (zrazików), które rozchodzą się promieniście od centralnie umieszczonej brodawki sutkowej. Twoja pierś jest wewnątrz poprzecinana około 20 kanalikami, czyli przewodami mlecznymi. Prowadzą one od pęcherzyków, łącząc się w coraz szersze kanały, aż do ujścia w brodawce sutkowej.
Przestrzeń między tkanką gruczołową wypełniają tkanka tłuszczowa i tkanka łączna. W piersi nie ma mięśni. Średnio w biuście kobiety gromadzi się około 3,5% całego tłuszczu Twojego ciała.

Gdy jesteś w ciąży

Pierwszy trymestr
Otoczka brodawki sutkowej ciemnieje i powiększa się. Ciemniejszy sutek ułatwia później noworodkowi odnalezienie kraniku z jedzeniem.
Piersi wyraźnie się powiększają, stają się napięte i tkliwe. Jeśli tak jest i w Twoim wypadku, czas zmienić stanik na większy.
Na skórze może się pojawić siateczka żyłek. Nie martw się, to normalne.
Drugi trymestr
Mniej więcej około 16. tygodnia ciąży pierś jest już gotowa do produkcji pokarmu. Może też pojawić się tzw. siara, czyli pierwszy pokarm. Na wypadek gdyby urodził się wcześniak, ten pierwszy pokarm ma więcej białka, żelaza, sodu i przeciwciał, żeby chronić słabiutkiego malucha przed infekcjami.
Około 24 tygodnia dostawy krwi do piersi ulegają podwojeniu, żeby ułatwić produkcję mleka.
Trzeci trymestr
Gruczoły mleczne pracują pełną parą. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś siary, teraz już się pojawia. W trakcie laktacji piersi robią się cięższe nawet o pół kilograma każda.
Po porodzie
Na otoczce brodawki sutkowej znajdują się liczne zgrubienia. To ujścia gruczołów Montgomery'ego: uwalniają one łój, który chroni sutek przed otarciami. W wydzielinach tych gruczołów jest też dużo przeciwciał.
Mleko jest dostarczane „na żądanie”. Ssanie drażni zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnał do mózgu, żeby ten z kolei udzielił zgody na wydzielenie hormonów, które stymulują produkcję mleka.

seks
Podczas seksu
1. Pieszczoty piersi (zwłaszcza zaś sutków) sprawiają, że sygnał nerwowy jest przekazywany do przysadki mózgowej, która zaczyna wydzielać endorfiny. To z kolei sprawia, że zwiększa się nawilżenie Twojej pochwy.
2. Nic więc dziwnego, że pieszczenie piersi jest przez 82% kobiet uważane za świetną grę wstępną. Zresztą z facetami jest podobnie: aż 52% z nich twierdzi, że wzrasta ich podniecenie, gdy kobieta drażni ich sutki. A przy okazji: próbowałaś już seksu hiszpańskiego?
3. Gdy odczuwasz podniecenie, wzrasta tętno i ciśnienie krwi. Poszerzają się Twoje drobniutkie naczynia krwionośne tuż pod skórą na piersiach i piersi oblewają się rumieńcem.
4. Gdy jesteś pobudzona, włókna mięśni gładkich koło brodawek kurczą się i brodawka „ma erekcję”. Są nawet takie szczęściary, które potrafią osiągnąć orgazm jedynie dzięki pieszczeniu piersi.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da
JAK ŁAGODZIĆ SKUTKI AZS Egzema, skaza białkowa, astma skóry czy świerzbiączka to nazwy dotyczące jednej jednostki chorobowej – atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Nie ma jeszcze na nie leku, ale trafne rozpoznanie i konsekwentna pielęgnacja ciała może znacząco złagodzić objawy choroby AZS dotyka kilka procent dorosłych i aż 10-20 proc. dzieci. Pojawia się najczęściej u noworodków lub między 6 a 7 rokiem życia dziecka. Jest chorobą przewlekłą o cyklicznym charakterze – okresowo występuje zaostrzenie objawów, po czym w dużej mierze ustępują. Główną przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, co sprawia, że substancje drażniące przenikają do jej wnętrza. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przyczyny choroby AZS najczęściej atakuje dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa, jednak konkretne przyczyny choroby nie są do końca poznane. Udało się jednak wyróżnić czynniki, które wpływają na pojawienie się lub spotęgowanie objawów, czyli: genet