Przejdź do głównej zawartości

FitoterapiaFitoterapia


Fitoterapia jest najbardziej znaną metodą leczenia naturalnego, akceptowaną oraz wykorzystywaną także przez medycynę konwencjonalną. Ziołolecznictwo to wspaniały sposób na zapobieganie wielu chorobom oraz ich leczenie, metoda znana ludziom już od najdawniejszych czasów.Jest to inaczej ziołolecznictwo, czyli metoda wykorzystująca właściwości roślin leczniczych. Termin fitoterapia pochodzi od greckich słów: phyton – roślina oraz therapeuo – leczę.

Geneza fitoterapii

Na pierwsze informacje o roślinach leczniczych natrafiono w babilońskich i asyryjskich dokumentach historycznych z czasów ok. 2000 lat p.n.e. Terapie z użyciem ziół stosowano m.in. w starożytnym Egipcie, o czym świadczą zachowane napisy oraz rysunki na budowlach czy papirusach. Także starożytni Grecy wykorzystywali zioła do leczenia chorych. Sprzedawano je w miejscach nazywanych po grecku apotheke, stąd mamy dzisiejszą nazwę apteki.
W czasach średniowiecza sztuka ziołolecznictwa kwitła w chrześcijańskich klasztorach, rozwijana była m.in. przez Benedyktynów. Zaczęto wtedy prowadzić obszerne i ciekawie ilustrowane zielniki, stanowiące swoiste katalogi roślin leczniczych. Do dziś ziołolecznictwo kojarzy się pozytywnie z zakonnikami. Bardzo znany i ceniony zielarz z czasów współczesnych to franciszkanin – ojciec Grzegorz Sroka (1930-2006), autor słynnego "Poradnika ziołowego" i wielu innych publikacji.
Fitoterapia nie straciła na popularności wraz z upływem wieków, towarzyszy człowiekowi także we współczesnych czasach i jest metodą bardzo popularną. Przyczynia się do tego fakt, że prowadzone są obecnie liczne badania naukowe, które potwierdzają pozytywny wpływ roślin leczniczych na ludzki organizm. Ponadto leczenie ziołami cechuje się znacznie większym bezpieczeństwem niż kuracje w oparciu o środki chemiczne. Z całą pewnością mniejsze jest w przypadku ziół ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów ubocznych. Kuracja ziołowa jest tańsza niż leczenie środkami farmakologicznymi.

Zioła kontra farmaceutyki

Medycyna konwencjonalna wygrywa z ziołolecznictwem w momentach, kiedy bardzo istotny jest czas zadziałania leku. Rośliny lecznicze wymagają często dłuższego stosowania, aby uzyskać ten sam efekt, co środki chemiczne. Dlatego w sytuacjach szczególnie groźnych dla zdrowia, a nawet życia człowieka, zastosowanie samych ziół może się okazać metodą niewystarczającą. Gdy jednak stan chorego pozwala na zastosowanie kuracji wolniej działającej, warto wykorzystać prozdrowotne właściwości tak wielu roślin. Dzięki odpowiednio dobranym ziołom wspomóc można naturalny system obronny organizmu, jak również zapobiec wielu schorzeniom. Zahamować można także rozwój chorób przewlekłych.
Najpopularniejsze sposoby wykorzystania roślin w celach leczniczych to przygotowywanie z nich naparów, odwarów, nalewek czy okładów. Napar sporządza się poprzez zalanie ziół wrzącą wodą i trzymanie przez określony czas pod przykryciem. Następnie przecedzony napar można wypić lub użyć do przemywania ciała bądź kompresów. Z kolei odwar powstaje w wyniku zalania ziół zimną wodą i gotowania (zazwyczaj kilkanaście minut). Nalewki lecznicze przyrządza się poprzez zalanie ziół alkoholem, a następnie poddanie ich maceracji przez określony czas.
Aby zioła miały wyłącznie pozytywny wpływ na nasz organizm, powinniśmy stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie ziół także może nam zaszkodzić, podobnie jak nadmiar tradycyjnych leków. W przypadku poważnych lub przewlekłych chorób warto zawsze skonsultować się z lekarzem.

Popularne posty z tego bloga

NAUKOWCY: ODCHUDZA W DWIE GODZINY PO ZAŻYCIU Nowe odkrycie prof. Meyera dowodzi, że można równocześnie pozbyć się nadwagi i wysokiego cholesterolu. Naukowcy donoszą, wystarczy wziąć jedną by stracić 2,5 kg. Profesor Adrian Meyer udowodnił testami medycznymi, że już po 120 minutach rozbija tkankę tłuszczową. Jednocześnie odrywa warstwy cholesterolu, który odpada od tętnic. Dzięki temu, w tym samym czasie odchudza i niweluje wszystkie najważniejsze skutki zdrowotne nadwagi: wysoki cholesterol, nadmiar cukru i zaburzenia metabolizmu. Prof. Meyer z Ohio College stworzył superszybką i w 100% naturalną formułę odchudzajacą. W środowisku naukowym – od genetyków, przez środowiska medyczne i akademickie – wszyscy uznają, że jest to naukowy przełom w walce z otyłością. Potwierdzony niezależnymi testami empirycznymi, badaniami chemicznymi i badaniami klinicznymi.. Tylko w USA i Japonii formułę profesora przetestowało już 9000 ludzi. Ankiety i wywiady konsumenckie potwierdziły, że

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor?

Farbowanie włosów: jak wybrać kolor? Ombre, cynamonowe odcienie rudego, niebieskie włosy… Okazuje się, że wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest taki prosty. Zobacz, który odcień sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów. AGNIESZKA OLSZEWSZKA-CZUMA   2014-11-20 fot. shutterstock.com Różne odcienie blondu Witaj w świecie rasowych blondynek. Modne odcienie przechodzą od koloru szampana do delikatnego brązu. 1. Jasne włosy „Taki odcień blondu jest idealny dla kobiet o łagodnych rysach twarzy i jasnej karnacji. Ważne, żeby między włosami a cerą nie było wyraźnego kontrastu” – mówi Sebastian Machocki, ekspert od koloryzacji i stylista fryzur. Twoja ściąga Jeżeli jesteś naturalną blondynką, wybierz chłodny odcień jasnego blondu jako bazę, a od nasady włosów po ich końce, naprzemiennymi cienkimi i grubszymi pasmami, nałóż kolor jasnej wanilii. Pamiętaj, żeby zostawić u nasady 2-3-mm odrost. To sprawi, że Twoja fryzura nabierze objętości i da
JAK ŁAGODZIĆ SKUTKI AZS Egzema, skaza białkowa, astma skóry czy świerzbiączka to nazwy dotyczące jednej jednostki chorobowej – atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Nie ma jeszcze na nie leku, ale trafne rozpoznanie i konsekwentna pielęgnacja ciała może znacząco złagodzić objawy choroby AZS dotyka kilka procent dorosłych i aż 10-20 proc. dzieci. Pojawia się najczęściej u noworodków lub między 6 a 7 rokiem życia dziecka. Jest chorobą przewlekłą o cyklicznym charakterze – okresowo występuje zaostrzenie objawów, po czym w dużej mierze ustępują. Główną przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, co sprawia, że substancje drażniące przenikają do jej wnętrza. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przyczyny choroby AZS najczęściej atakuje dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa, jednak konkretne przyczyny choroby nie są do końca poznane. Udało się jednak wyróżnić czynniki, które wpływają na pojawienie się lub spotęgowanie objawów, czyli: genet