Fitoterapia
Fitoterapia jest najbardziej znaną metodą leczenia naturalnego, akceptowaną oraz wykorzystywaną także przez medycynę konwencjonalną. Ziołolecznictwo to wspaniały sposób na zapobieganie wielu chorobom oraz ich leczenie, metoda znana ludziom już od najdawniejszych czasów.Jest to inaczej ziołolecznictwo, czyli metoda wykorzystująca właściwości roślin leczniczych. Termin fitoterapia pochodzi od greckich słów: phyton – roślina oraz therapeuo – leczę.
Geneza fitoterapii
Na pierwsze informacje o roślinach leczniczych natrafiono w babilońskich i asyryjskich dokumentach historycznych z czasów ok. 2000 lat p.n.e. Terapie z użyciem ziół stosowano m.in. w starożytnym Egipcie, o czym świadczą zachowane napisy oraz rysunki na budowlach czy papirusach. Także starożytni Grecy wykorzystywali zioła do leczenia chorych. Sprzedawano je w miejscach nazywanych po grecku apotheke, stąd mamy dzisiejszą nazwę apteki.
W czasach średniowiecza sztuka ziołolecznictwa kwitła w chrześcijańskich klasztorach, rozwijana była m.in. przez Benedyktynów. Zaczęto wtedy prowadzić obszerne i ciekawie ilustrowane zielniki, stanowiące swoiste katalogi roślin leczniczych. Do dziś ziołolecznictwo kojarzy się pozytywnie z zakonnikami. Bardzo znany i ceniony zielarz z czasów współczesnych to franciszkanin – ojciec Grzegorz Sroka (1930-2006), autor słynnego "Poradnika ziołowego" i wielu innych publikacji.
Fitoterapia nie straciła na popularności wraz z upływem wieków, towarzyszy człowiekowi także we współczesnych czasach i jest metodą bardzo popularną. Przyczynia się do tego fakt, że prowadzone są obecnie liczne badania naukowe, które potwierdzają pozytywny wpływ roślin leczniczych na ludzki organizm. Ponadto leczenie ziołami cechuje się znacznie większym bezpieczeństwem niż kuracje w oparciu o środki chemiczne. Z całą pewnością mniejsze jest w przypadku ziół ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów ubocznych. Kuracja ziołowa jest tańsza niż leczenie środkami farmakologicznymi.
Zioła kontra farmaceutyki
Medycyna konwencjonalna wygrywa z ziołolecznictwem w momentach, kiedy bardzo istotny jest czas zadziałania leku. Rośliny lecznicze wymagają często dłuższego stosowania, aby uzyskać ten sam efekt, co środki chemiczne. Dlatego w sytuacjach szczególnie groźnych dla zdrowia, a nawet życia człowieka, zastosowanie samych ziół może się okazać metodą niewystarczającą. Gdy jednak stan chorego pozwala na zastosowanie kuracji wolniej działającej, warto wykorzystać prozdrowotne właściwości tak wielu roślin. Dzięki odpowiednio dobranym ziołom wspomóc można naturalny system obronny organizmu, jak również zapobiec wielu schorzeniom. Zahamować można także rozwój chorób przewlekłych.
Najpopularniejsze sposoby wykorzystania roślin w celach leczniczych to przygotowywanie z nich naparów, odwarów, nalewek czy okładów. Napar sporządza się poprzez zalanie ziół wrzącą wodą i trzymanie przez określony czas pod przykryciem. Następnie przecedzony napar można wypić lub użyć do przemywania ciała bądź kompresów. Z kolei odwar powstaje w wyniku zalania ziół zimną wodą i gotowania (zazwyczaj kilkanaście minut). Nalewki lecznicze przyrządza się poprzez zalanie ziół alkoholem, a następnie poddanie ich maceracji przez określony czas.
Aby zioła miały wyłącznie pozytywny wpływ na nasz organizm, powinniśmy stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie ziół także może nam zaszkodzić, podobnie jak nadmiar tradycyjnych leków. W przypadku poważnych lub przewlekłych chorób warto zawsze skonsultować się z lekarzem.